Komentované prehliadky

Komentované prehliadky po obci a sadoch Brdárky

V roku 2022 ponúkame komentované prehliadky:

"Kvitnúca čerešňová Brdárka"

Jedná sa o komentovanú prehliadku v rozsahu približne 2 hodín - prechádzku a prehliadku po sadoch s výkladom miestneho obyvateľa o histórii obce, sadov, rôznorodosti čerešňových odrôd, aktivitách, ktoré sa v obci diali a dejú.

V cene 5€/osoba: 2 hodinová prechádzka a prehliadka po sadoch s výkladom miestneho obyvateľa o histórii obce, sadov, rôznorodosti čerešňových odrôd, aktivitách, ktoré sa v obci diali a dejú. Bonusom je parkovanie v obci.

Prehliadku začneme v centre obce, pri renesančno-barokovom kostole z roku 1696, v ktorom sa okrem iných pamätihodností nachádza aj vzácny historický organ od majstra Wallachyho.

Popri kostole sa poberieme juhovýchodným smerom na miestny Vŕšok, z ktorého uvidíme širokú panorámu čerešňových sadov. Pokračovať budeme východným smerom popri tunajšom cintoríne a miestnej včeľom hospodárstve.

Rozprávať budeme o histórii obce, ukážeme si, kde je „kreslo zbojníka Vdovčíka“, spomenieme i príbehy ľudovej viery a mágie spod hory Radzim. Vypočujete si príbeh brdárskych čerešňových sadov, porozprávame o výskume, ktorý sa tu dial a potvrdil rôznorodosť odrôd.

Cestou popod čerešne sa občerstvíme vodou z jedného z početných prameňov a okruh uzavrieme predstavením aktivít miestneho združenia Alter Nativa, ktoré okrem výskumu genetickej rôznorodosti tunajších ovocnín v praxi realizuje princípy permakultúry v podobe obnovy tradičných vidieckych domov, kurzov a workshopov ale i prehliadok v certifikovaných permakultúrnych prírodných záhradách.

V závere prehliadky budete mať možnosť ochutnať produkty miestnych ľudí, domáce sirupy, vermuty, či likéry. Poradíme vám, kde si môžte zakúpiť med od miestnych včelárov či permakultúrnu literatúru tunajšieho vydavateľstva.

Prehliadka sa uskutoční, ak bude počet záujemcov aspoň 10. Maximum účastníkov jednej prehliadky je 20. Požadovaná je platba vopred. Po prihlásení dostanete na e-mail zhrnutie a inštrukcie k prehliadke.