Komentované prehliadky

Komentované prehliadky po obci a sadoch Brdárky

Po niekoľko rokov v čase kvitnutia čerešňových sadov ponúkame komentované prehliadky:

"Kvitnúca čerešňová Brdárka"

Komentovaná prehliadka je v rozsahu približne 2 hodín - jedná sa o prechádzku a prehliadku po sadoch s výkladom miestneho obyvateľa.

V cene 8€/osoba: cca 2 hodinová prechádzka a prehliadka po sadoch s výkladom miestneho obyvateľa o histórii obce, sadov, rôznorodosti čerešňových odrôd, aktivitách, ktoré sa v obci diali a dejú. 

Prehliadku začíname v centre obce, pri renesančno-barokovom kostole z roku 1696, v ktorom sa okrem iných pamätihodností nachádza aj vzácny historický organ od majstra Wallachyho. 

Popri kostole sa poberieme juhovýchodným smerom na miestny Vŕšok, z ktorého uvidíme širokú panorámu čerešňových sadov. Pokračovať budeme východným smerom popri tunajšom cintoríne a miestnom včeľom hospodárstve. 

Dozviete sa o histórii obce, ukážeme vám, kde je „kreslo zbojníka Vdovčíka“, spomenieme i príbehy ľudovej viery a mágie spod hory Radzim. Vypočujete si príbeh brdárskych čerešňových sadov, porozprávame o výskume, ktorý sa tu dial a potvrdil rôznorodosť odrôd. 

Cestou popod čerešne sa občerstvíme vodou z jedného z početných prameňov, predstavíme činnosť miestnej keramikárskej dielne Dobrá vôľa a okruh uzavrieme predstavením aktivít miestneho združenia Alter Nativa, ktoré okrem výskumu genetickej rôznorodosti tunajších ovocnín v praxi realizuje princípy permakultúry v podobe obnovy tradičných vidieckych domov, kurzov a workshopov ale i prehliadok v certifikovaných permakultúrnych prírodných záhradách. 

V závere prehliadky máte možnosť ochutnať produkty miestnych ľudí, domáce sirupy, vermúty, či likéry. Poradíme vám, kde si môžte zakúpiť med od miestnych včelárov, ovčí syr a žinčicu, lokálnu keramiku, či permakultúrnu literatúru tunajšieho vydavateľstva.


Aktuálne je možné využiť komentované 

prehliadky jarnou Brdárkou v roku 2024 v termínoch 

13.-14.4.2024 a 20.-21.4.2024, vždy o 13:00. 

Prihlasovací formulár nájdete po kliknutí nižšie.