Srdečne vás pozývame na večer spevu, ticha, modlitieb a rozjímania Taizé, ktorý sa uskutoční 26. apríla 2025 o 18:00 v Brdárke. Táto udalosť ponúka jedinečnú príležitosť zažiť hlbokú duchovnú obnovu prostredníctvom meditatívnych spevov a ticha.
Spevy z Taizé sú akousi podobou kresťanskej meditácie. Tieto krátke, opakujúce sa melódie vo svojej úplnej jednoduchosti a kráse prinášajú pokoj, zastavenie a hĺbku, také potrebné v dnešnom uponáhľanom svete. Stíšenie v spoločnej meditatívnej modlitbe tak prítomným prirodzene prináša naplnenie prvotných a najhlbších ľudských túžob po tom, čo nás presahuje.
Komunita Taizé, založená v roku 1940 bratom Rogerom vo francúzskej dedinke Taizé, je známa svojimi jednoduchými, no hlboko duchovnými spevmi. Tieto spevy, často opakované, umožňujú účastníkom ponoriť sa do modlitby a rozjímania, čím vytvárajú atmosféru pokoja a jednoty. Ako povedal brat Roger: "Nič natoľko nepovznáša k spoločenstvu so živým Bohom ako spoločná meditatívna modlitba s piesňou, ktorá plynie a pokračuje v tichu srdca, keď sa ocitáme sami."
Program večera bude zahŕňať spoločné spevy, chvíle ticha a modlitby. Spevy z Taizé sú navrhnuté tak, aby boli prístupné pre všetkých, bez ohľadu na hudobné interpretačné skúsenosti a umožňujú každému zapojiť sa do spoločnej modlitby.
Hudobný sprievod večerných modlitieb a spevov Taizé, ktorý sa uskutoční 26. apríla 2025 v Brdárke zabezpečí orchester v zložení: husle, viola, violončelo, flauta, hoboj a gitara. Brdársky organ majstra Wallachyho z roku 1762 rozozvučí organista František Beer. Priestory brdárskeho kostola naplnia tiež hlasy speváckeho zboru Južania a sólistka Dominika Gurbaľová.
Nezáleží na tom, či ste už s tradíciou Taizé oboznámení, alebo ju objavujete po prvýkrát. Tento večer je otvorený pre všetkých, ktorí hľadajú chvíľu pokoja, duchovného obnovenia a spoločenstva.
Tešíme sa na vašu účasť a spoločné prežitie tohto výnimočného večera.
V Brdárke sa v miestnom evanjelickom kostole opäť rozozvučí barokový organ z roku 1762 od organára Daniela Wallachyho zo Spišskej Soboty, ktorý je jediným dodnes kompletne zachovaným funkčným organom majstra Wallachyho.
Nakoľko interpretom bude absolvent Lubeckej hudebnej akademie, vynikajúci koncertný organista a organizátor hudobného života, pôsobiaci v Nemecku – Andrej Naumovich, predpokladá to mimoriadny koncertný hudobný zážitok.
Milovníci histórie a hudby si 16.8.2024 od 14:00 vypočujú excelentný program, zostavený nielen z diel barokovej hudby.
Andrej Naumovich pochádza z hudobníckej rodiny. Po tom, ako sa v detstve začal venovať hre na husle sa v roku 2002 zoznámil so zvukom organu a odvtedy sa tomuto nástroju intenzívne venoval. Medzi rokmi 2009 a 2016 študoval na Musikhochschule Lübeck. Medzi jeho pedagógov patrili organisti Holger Gehring, prof. Franz Danksagmüller a prof. Arvid Gast.
V rámci výmenného programu absolvoval v roku 2014 študijný pobyt v Lausanne (Švajčiarsko) pod vedením Benjamina Righettiho. Od septembra 2015 do januára 2017 pôsobil ako asistent prof. Arvida Gasta v Jakobikirche v Lübecku. Následne absolvoval magisterské štúdium v odbore dirigovanie zboru u prof. Jürgena Puschbecka vo Weimare.
Okrem svojej koncertnej činnosti, či už ako sólista alebo komorný hudobník, je od marca 2019 kantorom a organistom v tisícročnom opátskom kostole v Bad Gandersheim, kde sa nachádza regionálne známy Mühleisenov organ. Pod jeho vedením a s jeho účasťou sa tam uskutočnilo už viac ako 200 hudobných podujatí. Zároveň je zodpovedný za koncertný život v kostole v Gettorfe a spolupracuje ako organista a korepetítor s divadlami v Lübecku a Kieli.
Koncet organizuje Alter Nativa, občianske združenie, ktoré sa prioritne venuje vzdelávaniu v oblasti permakultúry a udržateľného života, poriadame permakultúrne a remeselné kurzy a workshopy. Brdárka je malá obec na Hornom Gemeri známa ako „Čerešňový raj“ vďaka tisíckam čerešňových stromov v jej chotári. Poriadame aj hudobné podujatia, pretože si myslíme, že hudba by v raji nemala chýbať.